Halco A21FR16/827/OMNI3/LED 16 Watts PROLED A21 DIMMABLE 2700k
Halco A21FR16/827/OMNI3/LED 16W LED A21 2700K 120V 82 CRI Medium E26 Base Dimmable Frost Bulb (84973)
SKU #: A21FR16/827/OMNI3/LED
In stock
Compare
SKU: A21FR16/827/OMNI3/LED Categories: , , Tags: , ,
Halco
Description
Product Specifications:
Brand: Halco
Product Line: ProLED
Manufacturer Part Number: A21FR16/827/OMNI3/LED
Manufacturer Code: A21FR16/827/OMNI3/LED
UPC Code: #807154849734
GTIN: #807154849734
Technology: LED
Product Type: Bulb
Outdoor Condition Rating: Damp Location Rated
Case Pack: 6
Packaged Qty: 24
Equivalent Watts: 100
Warranty: 3 Year Warranty
Body Material: Aluminum Base, Plastic Reflector
UL Listing: Yes
cULus Listed: Yes
Certifications
Energy Star
Bulb Color: Frost
Wattage: 16
Voltage: 120
Shape: A21
Base: Medium (E26)
Color Tone: Warm White
Lumens: 1600
CRI: 82
Beam Angle (Degrees): 230
Control: Dimmable
Operating Position: Universal
Average Life (Hours): 15000
Open Fixture Rating: Enclosed Rated
Amps: 0.13
Lumens Per Watt: 100
Power Factor/Efficiency: 0.8
Power Factor Range: Normal Power Factor
Minimum Starting Temperature: 24.8° F (-4°C)
Maximum Ambient Temperature: 113
Frequency: 60Hz