Halco WKL100-850-LED 82379 LED Temporary Work Light 100W 5000K
Halco LED Temporary Work Light 100W 5000K
SKU#:WKL100-850-LED
In stock
Compare
SKU: WKL100-850-LED Categories: , , Tags: , , ,
Halco
Description
Product Specifications:
Brand: Halco
UPC Code: 807154823796
Product Number : 82379
Applications: Temporary Work & Construction Lighting
Average Life (Hrs): 50,000
Beam Spread: 360
Brand: ProLED
CRI: 80
DesignLights Consortium: No
Dimmable: No
ENERGY STAR: No
Equivalent Wattage: 400 W
Finish: Metal, PC
Freight Class: 110
HTS code: 8539500010
Initial Lumens: 12000
Input Current (Amps): 0.926 A
Input Frequency (Hz): 50/60 Hz
Markets: Commercial & Industrial
NMFC Code:  109850-03
Product Category: LED
Voltage (V): 120-277V
Warranty (Yrs): 5
Wattage (W): 100
Kelvin Chart
Brand
Halco
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Halco WKL100-850-LED 82379 LED Temporary Work Light 100W 5000K”