Incon Lighting 11515-13LED-120-30K 16″ 13W LED Decorative Black Ring White Acrylic Lens Indoor Ceiling Light 3000K
Incon Lighting’s 115 series is an indoor ceiling mount light fixture that is UL damp location listed, making it ideal for just about any application at your business or residence. The 11515-13LED-120 includes a 13 watt (60W equivalent) LED unit that emits 900 lumens of soft white light, and it is made in the USA. It has a white translucent acrylic lens with surrounding black trim, and has a halo effect.
SKU: 11515-13LED-120-30K
In stock
Compare
Incon Lighting
Description
Product Specifications:
Brand: Incon Lighting
Order Code: 11515-13LED-120-40K
Fixture Style: Contemporary
Base Color: Black
Shade/Lens Color: White
Shade/Lens Material: Acrylic
Depth (in.): 3.50
Diameter (in.): 16.00
Case Quantity: 1
Dimmable: Yes
Energy Star: Yes
Country of Origin: Made in the U.S.A.
UL Listed: Damp Location Listed
Wattage: 13 Watt
Voltage: 120V
Color Temperature: 3000K
Bulb Color: Soft White
Lumens: 900 Lumens
Equivalent: 60 Watt
Light Source: LED
Kelvin
Brand
Incon Lighting
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Incon Lighting 11515-13LED-120-30K 16″ 13W LED Decorative Black Ring White Acrylic Lens Indoor Ceiling Light 3000K”