Incon Lighting 11561-13LED-120-40K 16″ 13W LED Decorative White Ring Frosted Ribbed Acrylic Lens Indoor Ceiling Light 4000K
Incon Lighting’s 115 series is an indoor ceiling mount light fixture that is UL damp location listed, making it ideal for just about any application at your business or residence. The 11561-13LED-120 includes a 13 watt (60W equivalent) LED unit that emits 900 lumens of soft white light, and it is made in the USA. It has a frosted ribbed translucent acrylic lens with surrounding white trim, and has a halo effect.
SKU: 11561-13LED-120-40K
Description
Incon Lighting 11561-13LED-120-30K 16″ 13W LED Decorative White Ring Frosted Ribbed Acrylic Lens Indoor Ceiling Light 3000K
Product Specifications:
Brand: Incon Lighting
Order Code: 11561-13LED-120-40K
UL Listed: Damp Location Listed
Wattage: 13 Watt
Voltage: 120V
Color Temperature: 4000K
Bulb Color: Cool White
Lumens: 900 Lumens
Equivalent:  60 Watt
There are no reviews yet.
Be the first to review “Incon Lighting 11561-13LED-120-40K 16″ 13W LED Decorative White Ring Frosted Ribbed Acrylic Lens Indoor Ceiling Light 4000K”