Incon Lighting 11561-14LED-120-40K 16″ 14W LED Decorative White Ring Frosted Ribbed Acrylic Lens Indoor Ceiling Light 4000K
Incon Lighting’s 115 series is an indoor ceiling mount light fixture that is UL damp location listed, making it ideal for just about any application at your business or residence. The 11561-14LED-120 includes a 14 watt (90W equivalent) LED unit that emits 1350 lumens of soft white light, and it is made in the USA. It has a frosted ribbed translucent acrylic lens with surrounding white trim, and has a halo effect.
SKU: 11561-14LED-120-40K
Description
Product Specifications:
Brand: Incon Lighting
Order Code: 11561-14LED-120-40K
UL Listed: Damp Location Listed
Wattage: 14 Watt
Voltage: 120V
Color Temperature: 4000K
Bulb Color: Cool White
Lumens: 1,350 Lumens
Equivalent: 90 Watt
There are no reviews yet.
Be the first to review “Incon Lighting 11561-14LED-120-40K 16″ 14W LED Decorative White Ring Frosted Ribbed Acrylic Lens Indoor Ceiling Light 4000K”