TCP FLYUA3W50KBR 50W LED FLOOD LIGHT W/ YOKE MOUNT 5000K
Product Specifications:
Brand: TCP
Part Number: FLYUA3W50KBR
Technology: LED
50 Watt LED Flood Light
Yoke Mount
5000K Cool, Clean Color Temperature
1650 Lumens
100 Degree Wide Beam Angle
Built in 2.5 kVA Surge Protection
Impact Resistant Acrylic Lens
Operating Temperature from -40F to 131F
Ideal for landscape, wall, sign, and accent lighting applications
cUL Listed for Wet locations, RoHS Compliant, DLC Listed
Dimensions: 4.55-in (L) x 4.98-in (W) x 2.4-in (H)
Product Specification
Beam Angle: 100
Bulb Included: Yes
Color / Finish: Bronze
Dimmable: No
Inner Package: 1
Life Hours: 50000
Material: Aluminum
Maximum Voltage: 120V-277V