HALCO SFL-300-40-U-KN 300W ProLED Select SekTor Flood Lights
Halco SFL-300-40-U-KN Sektor Flood 300W 4000K 120-277V Slipfit Knuckle Mount (24905)
SKU #:SFL-300-40-U-KN
In stock
Compare
SKU: SFL-300-40-U-KN Categories: , , Tags: , ,
Halco
Description
HALCO SFL-300-50-U-TR 300W ProLED Select SekTor Flood Lights
Product Specifications:
Brand:Halco
UPCCode:#807154249060
Case Pack: 1
pplications:C&I Commercial Flood & Area Lighting
Average Life (Hrs): 50,000
Beam Angle: 7×6 NEMA Flood
Brand: ProLED
CRI: 90
ColorTemperature:5000K
DesignLights Consortium: YES
Dimmable: 0-10V
ENERGY STAR: NO
Equivalent Wattage: 1000W
Freight Class: 110
Initial Lumens:43,184
Input Frequency (Hz):60 Hz
Markets: C&I, E-Commerce, Distribution
Master Carton Quantity: 1
Input Current (Amps): 2.5
Voltage (V): 120-277
Warranty (Yrs9): 5
Wattage (W): 300
Kelvin Chart
Brand
Halco
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HALCO SFL-300-40-U-KN 300W ProLED Select SekTor Flood Lights”