Incon Lighting 11563-14LED-120-30K 16″ 14W LED Decorative Brushed Rust Ring Frosted Ribbed Acrylic Lens Indoor
Incon Lighting’s 115 series is an indoor ceiling mount light fixture that is UL damp location listed, making it ideal for just about any application at your business or residence. The 11563-14LED-120 includes a 14 watt (90W equivalent) LED unit that emits 1350 lumens of soft white light, and it is made in the USA. It has a frosted ribbed translucent acrylic lens with surrounding brushed rust trim, and has a halo effect.
SKU: 11563-14LED-120-30K
Description
Incon Lighting 11563-14LED-120-30K 16″ 14W LED Decorative Brushed Rust Ring Frosted Ribbed Acrylic Lens Indoor Ceiling Light 3000K
Product Specifications:
Brand: Incon Lighting
Order Code: 11563-14LED-120-30K
Fixture Style: Contemporary
Base Color: Brushed Rust
Shade/Lens Color: Frosted
UL Listed: Damp Location Listed
Wattage: 14 Watt
Voltage: 120V
Color Temperature: 3000K
Bulb Color: Soft White
Lumens: 1,350 Lumens
Equivalent: 90 Watt
There are no reviews yet.
Be the first to review “Incon Lighting 11563-14LED-120-30K 16″ 14W LED Decorative Brushed Rust Ring Frosted Ribbed Acrylic Lens Indoor”