Lotus LL2G24V-27K-BN 2″ 24V Not Dim Round Eyeball Gimbal 5W LED 27K Brushed Nickel 24° 380 lm Type IC Air-Tight Wet CRI 90+
  • SKU # : LL2G24V-27K-BN
In stock
Compare
Lotus
Description
Product Specifications:
Brand: Lotus LED Lights
Part Number: LL2G24V-27K-BN
Downlight Type:   Gimbal, 24V / Solar Capable
Lumens:    380
Lumens Per Watt: 76
Wattage: 5 Watts
Input Voltage:    120V
Dimmable:    120V
Color Temperature: 2700K
Color:  Brushed Nickel
Rated Hours: 50,000
Beam Angle: 24 Degrees
Gimbal Tilt: 20 Degrees
Min Operating Temp: -40 Degrees F
CRI: 90+
Warranty: 10 year residential / 5 year commercial
Downlight Diameter: 2″
Diameter: 2.5″
Height:    1.5″
Brand
Lotus
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lotus LL2G24V-27K-BN 2″ 24V Not Dim Round Eyeball Gimbal 5W LED 27K Brushed Nickel 24° 380 lm Type IC Air-Tight Wet CRI 90+”