Mini-electrical inverter systems for powering up to 220W/250VA of incandescent, fluorescent, induction or LED lighting loads. Pulse width modulated (PWM) output design provides clean, 60 Hz. sinusoidal emergency power to loads. Housing design allows simple drop-in installation between t-grid runs. Safety wires (supplied by others) are required for attachment to building structure. Title 20 Compliant
SKU # : SPS-110/125-T-CEC
Brand: Profusion LED
Part Number: SPS-110/125-T-CEC
Wattage: 110W
Input Voltages: 120 or 277VAC ±10%
Input Frequencies: 60Hz ±2%
Input Protection: AC Line Fuses
Output Voltages: (60Hz) 120 or 277VAC
Eficiency Rating: 98% at full rated load (line)
Waveform: Sinusoidal (digitally controlled)
Static Voltage: ±5% during battery discharge. 0-100% linear load.
Output Frequencies: 60Hz. ±0.3Hz during emergency cycle
Output Distortion: Less than 3% THD (linear load)
Transfer Time: Less than 1.0 second
Load Power Factor Range: 0.44 Lead to 0.44 Lag
Minimum Loading: 0% of rated system capacity
Output Protection: Line and inverter fuses
UL924 Listed and meet NFPA 101 Life Safety Code, NEC, OSHA, Local and State Codes
UL Listed for damp locations (20° – 30°C)